Projekt odgojne skupine “Leptirići”

PROJEKT

PROJEKT “MOJE TIJELO”

Cilj: Upoznavanje ljudskog tijela

Zadaće:

 • Proširivanje spoznaja o vlastitom tijelu
 • Istraživanje funkcija organa u tijelu (uloga mozga, srca, bubrega, kostiju, kože…)
 • Razvoj brige za ljudsko zdravlje (prehrana, higijena, tjelesna aktivnost)
 • Upoznavanje zanimanja liječnika i medicinske sestre
 • Razvoj pamćenja, pažnje i koncentracije
 • Poticanje dječje kreativnosti
 • Razvoj govora i bogaćenje rječnika novim pojmovima

Vrste aktivnosti:

 • Izražavanje i stvaranje:
  • likovno izražavanje raznim tehnikama (crtanje, rezanje, modeliranje, lijepljenje) unutarnjih i vanjskih organa, izrada plakata ljudskog tijela i kalendara zdrave prehrane
 • Istraživačko – spoznajne:
  • Razne priče, enciklopedije o čovjekovu tijelu, časopis „Moje tijelo“
  • Posjeta liječnika i medicinske sestre u vrtić
  • Posjet Hrvatske gorske službe spašavanja i upoznavanje s njihovim zanimanjem i opremom
  • Promatranje modela mozga, srca, vilice, kostiju …
 • Društveno – zabavne:
  • Razne igre pamćenja i imenovanja organa
  • Slagalice, poklapalice
  • Govorna igre (na slovo)
 • Životno praktične i radne aktivnosti:
  • učimo kako pravilno održavati osobnu higijenu

Tijek projekta:

U našoj skupini „Leptirići“ (dob od 3 do 5 godina) tokom cijele pedagoške godine 2015/16, u suradnji s VMS Marijom Tudor i roditeljima, provodile smo projekt „Moje tijelo“.
Projekt je započeo na inicijativu nas odgojiteljica, djeca su potom bila kreatori i vođe projekta. Plan rad je bio raznolik zahvaljujući potrebama i interesima skupine. Veliku pomoć pružila na je Gabrielova i Bartulova mama koje su nas opskrbljivale raznim bočicama, zavojima, stetoskopom i sl. S prikupljenim materijalom oformile smo novi centar u sobi, centar „Bolnica“. Djeca su se jako često igrala doktora i bolesnika.
Potom se u projekt uključila i mama Nina Noe, inače medicinska sestra, koja nam je stigla u posjet s doktoricom Nazor. Pričale su nam o tijelu, koje sve organe imamo i zašto nam služe. A ono što je izazvalo velik interes je njihova torba i što se sve u njoj nalazi. Dosta su djeca tog dana naučila i razbila strah od doktora.
Kvalitetnu suradnju ostvarile smo s tatom Dvoraček, inače članom HGSS. On nam je organizirao posjet svog tima u vrtić. Prezentirali su djeci kako oni spašavaju unesrećene, upoznali smo se s njihovim psom tragačem. Koji je izazvao opće oduševljenje kod djece. Naučili su nas kako spriječiti neke opasnosti (npr. ne stajati na rubovima litica) i koga pozvati kada se nalazimo u nevolji. Pokazali su nam sav „alat“ koji im je potreban u radu. Među tim alatom i torbu prve pomoći. Djeca su toliko oduševljena bila ovim posjetom, sada svi kad odrastu žele biti poput Tominog tate.
Tijekom cijele godine s nama na projektu je radila i naša VMS Marija Tudor. Ona je djecu učila kako održavati osobnu higijenu (pranje zubića, ruku)putem priča i praktičnih aktivnosti. Raznim enciklopedijama koje smo posuđivali u knjižnici i modelima organa upoznavala su djeca što se sve nalazi u tijelu. Kako pojedini organi rade, zašto nam trebaju, te njihovu strukturu i oblik.

Upoznali smo i neke nove riječi kao: arterija, krvotok … Otkrili smo što sve možemo našim osjetilima: okusom, opipom,vidom, sluhom. U daljnjim aktivnostima izradili smo plakat zdrave prehrane i ljudsko tijelo. Kako smo upoznavali pojedini organ dodavali smo ga na plakat.
Naime projekt je zamišljen i da osvijesti kod djece dobrobiti tjelovježbe i da razvijaju naviku redovitog vježbanja. Stog smo jako često provodili tjelesne aktivnosti (s rekvizitima i bez njih) kako na otvorenom tako i u sobi dnevnog boravka.

Djeca su imala odlične izjave: Leo (5g): „Mozak nam služi za mislit, zato sam ja ovako pametan“. Iva (4,10g): „Od danas jedem puno cikle da mi krv bude bolja“ , Toma (3,5g): „Ja sam mislio da moje srce izgleda kao „srce“. Gabriel (5g): „Nikad nisam čuo za bubrege“ Između ostalog cilj ovog projekta je bio omogućiti djeci okruženje bogato poticajima i izazovima.

Valorizacija:

Provodeći projekt „Moje tijelo“ djeca su bolje upoznala dijelove tijela. Donosili su priče, enciklopedije i razne materijale o tijelu. Interes za svoje tijelo pokazali su postavljajući razna pitanja te putem igre u kojoj bi glumili da su doktori u bolnici. Trajanje i dječja zainteresiranost najbolji su pokazatelji uspješnosti našeg projekta.

Odgojiteljice: Karla Čepić-Zokić i Antonija Ćorić

Skip to content