Cap program u vrtiću

Od ove pedagoške godine smo počeli provoditi Cap program u našem vrtiću.

CAP (čit. KAP) program nastao je 1978. u SAD kao odgovor nevladine udruge „Žene protiv silovanja“ na zamolbu roditelja i lokalne osnovne škole  da se njihovoj djeci i učenicima pruži emocionalna podrška i preventivne informacije. Tako je nastao CAP program kao prvi preventivni program namijenjen djeci.CAP je akronim od Child Assault Prevention (prevencija napada na djecu).

CAP program

poučava djecu njihovim elementarnim pravima da budu sigurna, jaka i slobodna, informira ih o tome kako prepoznati opasne situacije i poučava strategijama kojima će povećati svoju sigurnost
i na taj način smanjuje njihovu ranjivost koja proizlazi iz nedostatka informacija o mogućim opasnostima.

Uči ih što mogu učiniti da se zaštite,  smanje svoju bespomoćnost,  nesamostalnost te ovisnosti o odraslima.
Uobičajeno upozoravanje djece o tome što ne smiju činiti i kojih se mjesta moraju kloniti.

CAP program poučava djecu efikasnim prevencijskim strategijama koje počivaju na dječjim sposobnostima, a ne na ograničavanju tih sposobnosti. Djeca moraju znati koje stvari mogu učiniti ako se nađu u opasnoj situaciji i s kim o tome mogu razgovarati.

Skip to content