CAP PROGRAM U NAŠEM VRTIĆU

Dragi roditelji,

ove godine ponovno počinjemo sa provođenjem Cap programa.

CAP (čit. kap; akronim od Child Assault Prevention) program je program  primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe. CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih na verbalno, fizičko i seksualno zlostavljanje.

Njegovi ciljevi su:

  • Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama.
  • Potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje.
  • Potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

Cap program se provodi kroz radionice sa djecom predškolcima.

U svakoj radionici djeca se poučavaju sljedećim osnažujućim vještinama:

  • zalaganje za sebe
  • podrška vršnjaka
  • reći odrasloj osobi od povjerenja

Radionice za djecu bave se situacijama u kojima su povrijeđena dječja osobna prava, usredotočujući se na napad vršnjaka, napad nepoznate odrasle osobe (pokušaj odvlačenja, otmice) i napad poznate odrasle osobe.Kroz vođenu grupnu raspravu, priče i igranje uloga, djeca uče strategije kojima će se zaštiti i ostati sigurni, jaki i slobodni.

Cap (program prevencije napada na djecu) za djecu predškolce će se provoditi u razdoblju od 8.4.2019.- 16.4.2019.  Program provodimo za vrijeme njihovog boravka u vrtiću.

 

Zadatak roditelja:

  • razgovarati o sadržaju programa nakon radionice
  • povremeno obnoviti stečeno znanje i vještine

 

Skip to content