Zašto je važno oprati ruke?

Poruka koju vrijedi ponoviti glasi: pranje ruku je daleko najbolji način za sprječavanje širenja mikroba i zaštitu djece od bolesti.

Koji je najbolji način pranja ruku?

Evo kako se riješiti klica. Naučite svoju djecu da peru ruke ili još bolje, operete ruke zajedno sa svojom djecom kako biste ih naučili o važnosti ove navike.

1. Ruke navlažite čistom tekućom vodom (toplom ili hladnom). Vodite računa da voda nije pretopla.
  2. Koristite sapun i snažno trljajte ruke oko 20 sekundi. Ne trebate koristiti antibakterijski sapun; koristite bilo koju vrstu sapuna.
  3. Provjerite je li područje između prstiju, gornji dio dlana i prostor ispod noktiju dobro opran, to je mjesto gdje se klice vole sakriti. I ne zaboravite zapešće!
  4. Isperite ruke i dobro ih osušite čistim, suhim ručnikom.

Kada bismo trebali oprati ruke?

Kako biste spriječili širenje klica među članovima svoje obitelji, učinite pranje ruku redovitom navikom za sve. Naročito je važno oprati ruke:

• prije jela i kuhanja
  • nakon korištenja toaleta
  • nakon čišćenja kuće
  • nakon dodirivanja životinja, uključujući kućne ljubimce
  • prije i nakon posjeta ili zbrinjavanja bolesnih članova obitelji ili prijatelja
  • nakon ispuhivanja nosa, kašljanja ili kihanja
  • nakon povratka kući izvana (igra, vrtlarstvo, izvođenje psa u šetnju itd.).

Kako čiste ruke pomažu zdravlju?

Pravilno pranje ruku prva je linija obrana od širenja mnogih bolesti – od obične prehlade pa sve do ozbiljnijih bolesti poput meningitisa, bronhiolitisa, gripe, hepatitisa A i mnogih vrsta proljeva.

Kako se šire klice?

Klice se mogu širiti na više različitih načina, kao na primjer:

• dodirivanjem prljavim rukama
  • mijenjanjem pelena
  • putem kontaminirane vode ili hrane
  • putem kapljica koje se izbacuju u zrak tijekom kašljanja ili kihanja
  • preko onečišćenih površina
  • kroz kontakt s tjelesnim tekućinama bolesne osobe.

Ako djeca dođu u kontakt s bakterijama, mogu se zaraziti samo dodirivanjem očiju, nosa ili usta. A kad se jednom zaraze, samo je pitanje vremena kada će se cijela obitelj zaraziti i na kraju dobiti istu bolest.

Stoga, ne podcjenjujte važnost pranja ruku! Malo vremena koje će te utrošiti prilikom pranja ruku uštedjeti će vam brojne posjete liječniku.