Rano otkrivanje slabovidnosti

Poštovani roditelji

Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske provodi probir na slabovidnost

kao obavezan za svu djecu s navršene 4 godine života. Slabovidnost ili ambliopija je najčešća patologija vida u djece i vodeći uzrok monokularne sljepoće.

Probir testiranjem vidne oštrine u četverogodišnjaka najpouzdaniji je za otkrivanje ambliopije s obzirom da se tim jednostavnim testom može otkriti i do 97% svih anomalija oka.

Testiranje vidne oštrine nalikuje igri odgonetavanja Leinih simbola, traje svega nekoliko minuta te je posve bezbolno. Dijete slobodno imenuje simbole i naziva ih kako želi. Važno je da isti simbol uvijek nazove istim imenom.

Nacionalni preventivni program ranog otkrivanja slabovidnosti provodi se pozivanjem četvrogodišnjaka putem pozivnog pisma na kućnu adresu s točno određenim mjestom, datumom i vremenom preventivnog pregleda u zdravstvenim ustanovama.

Letak možete vidjeti na službenim stranicama HZJZ-a ili ovdje.

Roditelji, odazovite se pozivu i dovedite svoje dijete na probirni pregled na slabovidnost.

Ukoliko je vaše dijete navršilo 4 godine a niste dobili poziv provjerite u područnom uredu HZZO koja vam je adresa prijavljena jer ako ste istu mijenjali obavijestite ih.

Marija Rakuljić zdravstvena voditeljica