Projekt odgojne skupine “Tratinčice”

PROJEKT “ŠTO ĆU BITI KAD NARASTEM”

Ciljevi:

• usvojiti nova znanja o različitim zanimanjima
  • razvijati osjećaj osobne važnosti i identiteta putem upoznavanja tih zanimanja

Zadaci:

• stvarati poticajne situacije u kojima će dijete dolaziti do novih spoznaja i bogatiti svoj rječnik
  • poticati pozitivne emocije prema različitim zanimanjima
  • poticati uvažavanje različitosti
  • poticati glazbenu osjetljivost kod djece
  • poticati psihomotorne sposobnosti kod djece

Vrste aktivnosti:

• izražavanja i stvaranja:
    • crtanje,rezanje,ljepljenje,modeliranje,građenje,plesanje,pjevanje
  • životno – praktične:
    • usvajanje higijenskih navika,samoposluživanje,samozbrinjavanje,kućni poslovi
  • specifične aktivnosti s kretanjem:
    • igre na otvorenom (vježba,natjecanje u nogometu na nogometnom igralištu)
    • vožnja romobila i bicikla te ostalih prirodnih oblika kretanja
  • istraživačko – spoznajne:
    • posjet i obilazak pekare „Dugi Rat“
    • posjet tvornici „Cetina“ u Omišu
    • posjet ribarnici u Omišu
  • društveno – zabavne:
    • božićni ples – „Zvončići“-druženje djece i odraslih
  • umjetničko promatranje:
    • slušanje glazbe, interpretacija umjetničke tvorevine putem pjesme, čitanja, slušanja priča i pjesama

Tijek aktivnosti:

Rad na projektu započeo je u listopadu odlaskom u posjet Erzinom tati. Interes djece je doveo do toga da se tema razvijala i širila. U posjet skupini su nam dolazili roditelji:učiteljica,profesionalni nogometaš-trener,policajac,frizerka,odgojiteljica,kuharica,profesionalni glazbenik-gitarista.
Potom smo organizirali posjet tvornici “Cetina“ i ribarnici u Omišu.
Posjet roditelja glazbenika doveo nas je do odabira pjesme za božićnu priredbu. Božićnu priredbu smo organizirali u prostoru dnevnog boravka. Roditelji i djeca su bili jako sretni i zadovoljni doživljenim na priredbi.

Valorizacija:

Projekt je trajao tri mjeseca, a interes za temu je prestao nakon božićne priredbe. Povod je bio odlazak u pekarnicu Erzinog tate. Djeca su surađivala i sama uz suradnju s roditeljima širila temu.
Ostvarene su sve zadaće projekta koje su postavljene na početku. Razvila se i suradnja s roditeljima koja je bila na obostrano zadovoljstvo i djeci i odgojiteljici. Djeca su bila jako sretna što mogu ugostiti svoje roditelje u našoj skupini.

Odgojiteljica: Nedjeljka Marčić