Prilagodba djeteta na dječji vrtić/jaslice

Polazak djeteta u vrtić prvi je izlazak djeteta iz obitelji u svijet, te predstavlja velik i važan događaj i za dijete i za cijelu obitelj. Normalno je stoga da je čitava obitelj uznemirena pri pomisli na to:

• dijete se mora prilagoditi na potpuno novo životno okruženje, na nove osobe i djecu, te mora prevladati napuštenosti i nezaštićenosti,
  • roditelj mora prevladati svoje brige, strahove i nesigurnosti u vezi boravka djeteta u vrtiću.

Kako pripremiti dijete da mu se ideja o vrtiću svidi?

PRIPREMITE SEBE – ako roditelj pristupa odlasku djeteta u vrtić smireno, s povjerenjem u dijete i odgojiteljicu, onda će i dijete izgraditi takav stav prema vrtiću. Prvi je korak pozitivan odnos roditelja prema vrtiću. Starija djeca vas razumiju, a oni najmanji itekako osjete kada ste napeti i nesigurni, stoga je važno da vrtić uvijek spominjete sa veseljem te da u razgovoru o vrtiću potičete dobro raspoloženje. To će biti vrlo korisno za vaše dijete jer mjesto koje mamu toliko veseli – ne može biti loše, zar ne?!

PRIPREMITE DIJETE – pričajte mu o vrtiću (o djeci, novim prijateljima, igri, druženju…). Povedite ga da vidi vrtić i prostor u kojem djeca borave. Zajednički otiđite u kupnju svega što će mu biti potrebno za vrtić – papuče, pidžama, ruksak…

Nakon prvih informacija i doživljaja vrtića, pustite dijete da samo o tome razmišlja onoliko koliko mu odgovara. Neka daljnji razgovori o vrtiću budu djetetova inicijativa.

Neka se djeca lako i brzo prilagode na boravak u vrtiću, dok drugoj treba duže vremena (i do 6 mjeseci!).

Tijekom prilagodbe, neka su djeca sklonija reakcijama na fiziološkom planu (odbijanje hrane, odbijanje spavanja),a druga reakcijama u ponašanju (plač, agresivnost, povučenost…).
Kod neke djece moguća je i regresija, tj. oni oblici ponašanja koji su karakteristični za raniju, već savladanu fazu razvoja (ponovo mokri u krevet, siše prst, traži dudu…)
Sva su ova ponašanja NORMALNA u fazi adaptacije!

Kako roditelj može djetetu olakšati adaptaciju?

• dijete u vrtić treba dovesti roditelj/skrbnik, a ne netko drugi,
  • pri dolasku, uspostaviti s odgojitelje toplu i povjerljivu komunikaciju,
  • roditelj se od djeteta treba oprostiti smireno, strpljivo, nježno, ali i odlučno,
  • u prvim danima skratiti boravak djeteta u vrtiću (prvi dan sat,dva),
  • dopustiti djetetu da u vrtić ponese omiljenu igračku/predmet,
  • ne inzistirati da dijete polaskom u jaslice/vrtić usvoji nova ”prihvatljiva” ponašanja (ostavi dudu, bočicu, skine pelene, prekine s dojenjem i sl.),
  • ne dovoditi bolesno dijete u vrtić,
  • razgovarati s djetetom o doživljajima i osjećajima vezanim uz boravak u vrtiću.

Za ugodniji boravak djeteta u vrtiću, Dječji vrtić „Dugi Rat“ osigurat će:

• fleksibilnu organizaciju,
  • ugodnu/vedru atmosferu,
  • sigurno i poticajno okruženje (za igru, zabavu, druženje, razvoj…),
  • stručnu pomoć i suradnju (ravnatelj, pedagog, zdravstveni voditelj, odgojitelji).