Upis djece u osnovnu školu 2021./2022.

Upis djece u prvi razred osnovne škole na području Splitsko-dalmatinske županije za školsku godinu 2021./2022.

Izvorni tekst: poveznica
provest će se prema Planu upisa Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport u Splitsko-dalmatinskoj županiji, sukladno odredbama članka 16. i 17. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN broj 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 5/12, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14, 7/17,  68/18, 98/19 i 64/20) i članka 5. Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava (NN broj 67/14 i 63/20) u suradnji sa osnivačima osnovnih škola (Grad SplitGrad MakarskaSplitsko-dalmatinska županija) i osnovnim školama u Splitsko-dalmatinske županije (Popis osnovnih škola u Splitsko-dalmatinskoj županiji s upisnim područjima).

Prijava školskih obveznika vršit će se elektronskim putem na obrascu PRIJAVA za predupis koji će biti akativan u razdoblju  od 8. do 17. veljače 2021. godine

Prijavu je potrebno izvršiti prema upisnom području škole objavljenom na web stranici Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije i web stranicama osnovnih škola u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Školski obveznici su:

• djeca rođena od 1. travnja 2014. do 31. ožujka 2015. godine
  • djeca kojima je za šk.god. 2020./2021. rješenjem odgođen upis u prvi razred osnovne škole

Iznimno u prvi razred osnovne škole mogu se upisati i djeca rođena od 1. travnja 2015godine do 31. prosinca 2015. za koju roditelji odnosno staratelji žele ostvariti pravo na prijevremeni upis u prvi razred osnovne škole.

Dijete se prijavljuje za upis u školu prema prebivalištu / boravištu, odnosno upisnom području škole (matična škola) u kojoj se i obavlja provjera spremnosti djeteta za upis (testiranje i liječnički pregled ) sukladno dogovoru sa roditeljem.

Ako se dijete želi iz opravdanog razloga upisati u školu kojoj ne pripada prema upisnom području (produženi boravak ili neki drugi razlog) u postupku prijave prijavljuje obje škole s naznakom željene škole i razloga. Provjeru spremnosti obavlja u matičnoj školi, nakon čega se javlja željenoj školi radi dogovora.

Nakon obavljene online prijave djeteta Upravnom odjelu, roditelj odnosno staratelj obavezno se treba javiti školi kojoj pripada prema upisnom području u razdoblju  od 2. do 9. ožujka 2021. god. radi dogovora o terminu testiranja djeteta, osim za područje Ispostave Makarska gdje će roditelj odnosno staratelj o istom biti obavješten putem predškolskih ustanova.

Potrebna dokumentacija: OIB, potvrda o pohađanju programa predškole, kopija domovnice i rodnog lista (vrijede bez obzira na datum izdavanja), a u slučaju da roditelj iste nema, škola će ih pribaviti elektroničkim putem.

Za odgodu upisa za šk.god 2021./2022. ne podnosi se zahtjev već je potrebno u online prijavi  označiti: „najava za odgodu upisa“

Za dijete koje će do kraja tekuće godine navršiti šest godina, a nije školski obveznik, roditelj odnosno staratelj može prijaviti upis, a najkasnije do 31. ožujka 2021. godine podnijeti Upravnom odjelu zahtjev za uvrštavanje djeteta u popis školskih obveznika –  prijevremeni upis u prvi razred osnovne škole, te je u obvezi dostaviti  mišljenje stručnog tima predškolske ustanove o psihofizičkom stanju djeteta školi prilikom dogovora o testiranju djeteta.

Za dijete kojemu je rješenjem odgođen upis u šk. god 2020./2021. radi težih oštećenja zdravlja ili ima višestruke teškoće, roditelj odnosno staratelj treba zatražiti privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole.

Zahtjev za prijevremeni upis u prvi razred  i privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole  roditelj odnosno staratelj podnosi  na  Obrascu 6.

Za područje Grada Splita, zahtjev se upućuje na adresu:

Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije
Vukovarska 1
21000 Split

i/ili e-mailom: prosvjeta-kultura-sport@dalmacija.hr

Za područje Ispostava (Omiš, Hvar, Supetar, Vis, Makarska, Solin, Kaštela, Trogir, Imotski, Sinj, Vrgorac) zahtjev se upućuje na adresu odgovarajuće Ispostave.

Postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u osnovnoj školi kojoj dijete pripada prema upisnom području u razdoblju od 31. ožujka do 15. lipnja 2021. godine.

Iznimno od navedenog roka djeca s već utvrđenim teškoćama u razvoju trebaju pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja zbog upisa u prvi razred osnovne škole u vremenu od 1.veljače do 15. travnja tekuće godine kako bi im se pravovremeno odredila programska i profesionalna potpora.

Ako se dijete upisuje u osnovnu školu kojoj ne pripada prema upisnom području, osnovna škola koju će dijete pohađati pisanim putem  zatražit će  od osnovne škole kojoj dijete pripada prema upisnom području mišljenje o psihofizičkoj spremnosti djeteta za upis u prvi razred osnovne škole.

U obrascu možete odabrati željeni prvi strani jezik. Rano učenje prvog stranog jezika moguće je prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi već od prvog razreda osnovne škole. Odabrani strani jezik za koji se roditelj izjasni time postaje prvi obvezni jezik, a izbor drugog i trećeg stranog jezika odvija se u četvrtom razredu osnovne škole.