Projekt “Životinje”- odgojna skupina “Ribice” i odgojna skupina” Bubamare”

Cilj projekta:

• Stjecanje novih saznanja i proširivanje znanja o životinjama i njihovim potrebama.

Kako se ideja rodila:

• Promatranjem djece u radu s radnim listama kao i u raznim simboličkim igrama uočile smo da većina djece ne prepoznaje i ne zna imenovati životinje. To je ujedno bio i poticaj da projekt započne.

Početak projekta:

• Odgajateljica je donijela akvarij sa zlatnom ribicom. Djeca su se jako zainteresirala za malenu ribicu, promatrali su je i hranili.
  • Krenuli smo u oformljivanje istraživačkog centra u hodniku zbog blizine svjetlosti i vode
  • Potom smo oformili glazbeni centar, dramski-kazalište lutaka, a ostale smo nadopunjavali potrebnim materijalom.

Izvori za proširivanje i produbljivanje sadržaja projekta:

• Organizirali smo posjet knjižnici pa smo listali i čitali različite slikovnice, knjige i enciklopedije o životinjskom svijetu
  • Otišli smo u obilazak našeg mjesta i prošetali do plaže. Prikupljali smo školjke, kamenčiće, pužiće te stakalca u boji.
  • U suradnji sa roditeljima smo organizirali posjet njihovih kućnih ljubimaca u naš vrtić: Upoznali smo psa od djevojčice Lane Ćato, pticu od dječaka Stipana Marunčića, ribicu i zeca od djevojčice Marine Marčić, kornjaču od dječaka Tonća Kalebića te mačku od odgajateljice Željane Vuković.
  • Dogovorili smo i posjet Prirodoslovnom muzeju i zoološkom vrtu , ali su nas vremenske prilike omele.
  • Gledanje animiranih filmova o životinjama.
  • Stvaralačko istraživanje djece koje se svakodnevno provodilo po centrima ovisno o interesima djece.
  • Djeca su zajednički izradila i životinje u prirodnoj veličini za izložbu u našem atriju ( „životinje na farmi“)
  • Simboličke igre i scenske igre po skupinama
  • Suradnja sa roditeljima je bila jako dobra, mame djece Mate Bajamića i Albina Ahmeta su nam pomogle u izradi lutaka za naše malo kazalište lutaka.

Zaključak odgajateljica:

Projekt se razvijao u smjeru upoznavanja životinja ( domaćih, šumskih te kućnih ljubimaca). Kada je vrijeme postalo ljepše, sa početkom proljeća, češće smo boravili u dvorištu. Uputili smo djecu na podatak o buđenju životinja nakon zimskog sna kao i na pojavu novih biljaka. Tada smo odlučili pratiti rast i razvoj biljaka. Djeca su sadila cvijeće i sijali grašak te su promatrali rast i razvoj.

Kroz ovaj projekt je ostvareno:

• Poticanje dječjih spoznaja
  • Senzibilizacija za zdrav okoliš i očuvanje prirode
  • Djeca su kroz raznovrsne aktivnosti svakodnevno zadovoljavala svoje potrebe.
  • ad na projektu utjecao je na sva njihova razvojna područja.

Odgajateljice: Željana Vuković i Nedjeljka Marčić